Саул Алварез ја покажа својата класа против Хајме Мунгуја и ги одбрани титулите

Сол Алварез Канело успешно ги одбрани светските титули во суперсредна категорија во борба со Хајме Мунгуја во Т-Мобиле арената во Лас Вегас.

Победата е постигната со едногласна одлука по 12 рунди. Резултатите на картичките на судиите беа 117-110, 116-111, 115-112.

https://twitter.com/DAZNBoxing/status/1786981403361460636?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1786981403361460636%7Ctwgr%5E124c84c077654104c73ceb559f584a06e24d2e2f%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fboec.bg%2Fboxing%2Fsaul-alvarez-pokaza-klasata-si-sreshhu-xajme-munguya-i-zashhiti-titlite-si%2F

Барањето на двајцата за нокаут не беше исполнето, но блиску до тоа беше Алварез кој со аперкат во 4-тата рунда го собори. Борбата ја покажа извонредната техника на двајцата боксери, но искуството на шампионот помогна да победи. Помладиот Мунгуја го покажа своето срце и заслужено ги освои аплаузите на публиката во салата.

Тоа беше првиот пораз за Мунгуја кој ја прекина победничката серија од 43 борби, а Алварез ја забележа победата број 61 во неговата славна кариера.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО