Сашко Арсовски: Емил докажа дека царува на татамите и дека е најдобар спортист во нашата држава! (ВИДЕО)

269

Сашко Арсовски, селекторот на сениорската карате репрезентација и тренер на освојувачот на златниот медал на Карате 1 Премиер лигата, Емил Павлов за финалниот меч на нашиот најуспешен каратист и за она што пресуди во корист на Павлов, вели:

„Подобро со светскиот првак никој не можеше да се избори, знаејќи дека Италијанецот претходните борби ги декласира противниците. Пресудно во финалето беше концентрацијата и искористувањето на грешка на противникот и поентирање во вистински момент. Тоа и се случи. Со тоа е направен резултат кој многу значи за македонскиот спорт. Емил докажа дека царува на татамите и дека е најдобар спортист во нашата држава“.

https://www.facebook.com/metodi.angelovski/videos/2790584434363091/UzpfSTEwMDAwMjM0Njg2Mzg0MTpWSzoyNzkwNTg0NDM0MzYzMDkx/

Во однос на тоа дали се можни промени во списокот на репрезентативците за Европското првенство, бидејќи некои каратисти покажаа доста добри борби на Премиер лигите во Дубаи и Сазбург, Арсовски е категоричен:

„Промена на списокот за Баку нема да има“.

Ipon.mk