Садулаев: 2020 година продолжува да ме зачудува (ФОТО)

135

Абдулрашид Садулаев е изненаден од одлуката да се замени Светското првенство во борење со Светски куп поради растечката пандемија на коронавирусот која се рашири низ целиот свет. Дагестанецот го сподели своето мислење на социјалните мрежи.

„2020 година продолжува да ме зачудува: по Олимписките игри и Светското првенство е откажано. Се подготвувавме напорно и бевме решени, но како што велат, претпоставуваме, а Семоќниот располага. Добро здравје на сите, грижете се за себе “, напиша „Аварскиот тенк“ на својот Инстаграм профил.

Оваа година дагестанскиот борач ја продолжи доминацијата во 97-килограми слободен стил. Тој ја освои четвртата титула од шампионатот на Стариот континент (2014, 2018, 2019, 2020 година). 23-годишниот борач е актуелен олимписки шампион (2016 година) во категоријата до 86 килограми. Има четири светски титули (2014, 2015, 2018 и 2019 година). Аварскиот тенк два пати победи на Европските игри (2015 и 2019 година).

Неговиот биланс на победи и порази на душекот е импресивен. Садулаев во кариерата има 127 победи и само 2 порази (Кајл Снајдер, САД) и Гамзат Османов (Азербејџан).