Русите и Белорусите нема да бидат на ЕП во борење во Загреб, но најверојатно ќе бидат на СП во Белград

Како мечување, пинг-понг и таеквондо, Светската боречка федерација (UWW) одлучи да ја подигне претходно спуштената рампа за руските и белоруските спортисти за настап на најголемите светски натпреварувања.

А борачите тоа го направија и по препорака на Меѓународниот олимписки комитет, кој посочува дека Русите и Белорусите можат да се натпреваруваат само без национални симболи.

Без државното знаме и државната химна по повод доделувањето награди, односно без државниот грб на спортска опрема, која не смее да има препознатливи национални обележја, пишува Вечерњи лист.

Што значи сето ова за претстојното Европско првенство во борење кое од 17 до 23 април ќе се одржи во Загреб, вели домаќинот на натпреварувањето, претседателот на Хрватската боречка федерација, Владимир Бреговиќ.

„Најновата одлука се однесува на малолетни лица, односно на возраст на борачи и борачи до 15 и 17 години, бидејќи за нив не е потребна проверка. А за оние над 18 години беше одлучено да се формира комисија која ќе провери дали учествувале во украинската војна или на било кој начин ја поддржале. Ми се чини дека такво нешто ќе биде многу тешко да се провери бидејќи многу руски спортисти се членови на нивните резервни воени или полициски единици“.

Затоа во Загреб уште нема да има Руси и Белоруси.

„Нема, бидејќи таа комисија допрва треба да се формира за да го спроведе она што ќе и биде доделено, а не ми е јасно кои ќе бидат нивните алатки за да ги добијат тие информации. Но, до Светското првенство, кое наесен ќе се одржи во Белград, таа работа треба да се заврши, бидејќи тоа натпреварување ќе го претставува првиот круг од квалификациите за Олимписките игри во Париз“.

Ако Русите и Белорусите настапат во Белград, таму најверојатно нема да има Украинци?

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО