Рој Џонс одговори на нападите на Кличко

108

Рој Џонс одговори на нападите на Владимир Кличко. Американецот рече дека не разбира зошто неговиот украински колега го вмешал во политички контроверзи и обвинувања.

Кличко го нападна Џонс во видео обраќање во кое им се заблагодари на сите негови фанови и на јавноста што е примен во Куќата на славните. Сепак, неговата благодарност не стигна до Рој Џонс. Наместо тоа, Украинецот го прашал на чија страна е, мислејќи на двојното државјанство и честите посети на Русија, за што Џонс добил црн печат за посети на Украина.

„Кличко се обидува да ме фрли во политичките игри. Не разбирам зошто“, рече Џонс. „Немам ништо заедничко, не знам зошто ми се обрати. Не сакам никој да војува. Еден од моите омилени е Ломаченко, но во исто време тренирам над 20 деца во Москва кои исто така ќе бидат повредени. Тој (Кличко) не е единствениот кој има проблем во моментов“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Roy Jones Jr. (@royjonesjrofficial)

Џонс тврди дека не дознал ниту за неговиот црн печат при посетата на Крим во 2015 година. Тој дури отиде дотаму што го предизвика Кличко:

„Ако сакаш да се бориш и да ја почувствувате жестината, јави ми се. Разбирам бокс, не ми е гајле што друго ќе кажеш“.

Како што пишувавме пред неколку дена, Рој Џонс е подготвен да ја замени својата слобода за онаа на кошаркарката Бритни Гринер, која од февруари е во руски затвор поради пронајдено масло од хашиш во нејзиниот багаж на аеродромот во Москва. Овие негови постапки донекаде навистина докажуваат дека спортот е пред се за него.