Нетфликс ќе снима филм за Тајсон Фјури

98

Филмскиот гигант Нетфликс започна со снимање документарен филм за шампионот во тешка категорија Тајсон Фјури. Ова преку видео обраќање го соопшти самиот боксер. Мини-серијата ќе се емитува во 10 епизоди, а нејзината премиера се очекува следната година.

Приказната за „Ромскиот крал“ е една од најинтригантните во спортот во целина. Исткаена од подеми и падови, неговите животни искуства се чини дека се преземени од сценарио на херојска комедија. Фјури е една од ретките познати личности кои отворено зборуваат за својата борба со депресијата. Тој постојано се труди да ги поддржи луѓето кои имаат слични проблеми со менталното здравје. Несомнено, ова ќе биде една од пораките вклучени во серијата за неговиот живот.

Тимот на Нетфликс ќе почне да го следи Фјури следната недела бидејќи тој вели дека сака да ги сподели и добрите и лошите моменти од неговиот живот.

Борбата за опстанок на боксерот го придружува неговиот пат уште од неговото раѓање. Роден три месеци порано и тежок само 500 грама. лекарите давале многу мали шанси за преживување. Сепак, по неколку месеци безбедно е отпуштен од болницата, што го поттикнува неговиот татко да го именува малиот воин Мајк Тајсон.

После тоа неговите авантури не престанаа и иако со многу мака стигна до мечот со Владимир Кличко, каде го направи незамисливото, победувајќи го непогрешливиот Украинец во 18 одбрани на титулата. А луѓето рекоа дека паѓањето одозгора е најлошо. Нурнат во единствената цел да стане светски шампион, го губи тлото под нозете веднаш штом ќе го постигне тоа. Сите знаеме што се случи потоа. Депресија, алкохол и дрога, обиди за самоубиство итн.

Но, Фјури не сака да се откажува и по три тешки години се враќа на вистинскиот пат, враќајќи се во големиот ринг. Му го одзеде појасот на Дионтеј Вајлдер и го консолидираше својот линеарен статус. Единствената титула што ја нема Џипси Кинг е онаа на неприкосновен шампион. Откако најави очигледна пензија, цел свет го задржува здивот во очекување на неговата одлука дали ќе оди во финалниот меч против победникот од Усик-Џошуа 2. Без разлика на тоа дали го сакате или не, тешката категорија нема видено ѕвезда на оваа магнитуда од времето на Мајк Тајсон.

Филмот кој го подготвува Нетфликс сигурно ќе го возбуди не само секој љубител на боксот, туку и оние кои не ги интересира „слатката наука“. Затоа што ќе го носи брендот „суперѕвезда“.