Роберто Солдиќ го победи Чехот Кинцл и ја одбрани титулата, Стошиќ по триумофот чека борба за појасот

Хрватот Роберто Солдиќ ја одбрани титулата шампион на КСВ во полутешка категорија. Робокап го победи Чехот Патрик Кинцл во главната борба на настанот КСВ 63 во Варшава со прекин во третата рунда.

За Солдиќ тоа беше шеста победа по ред во КСВ, со која по втор пат ја одбрани титулата.

Двајцата борци влегоа во борбата претпазливо, а откако се одбрани од соборување Солдиќ ја задржа контролата до крајот на првата рунда.

Чехот продолжи да се заканува, но Солдиќ се обиде повторно да нападне со демолирање и тоа му успеа. Во еден момент Роберто се фаќа за гилотина, но тоа не е готово.

Солдиќ агресивно ја отвора третата рунда, а и го стресе Кинкл со силен удар. Чехот седна на подот, а Роберто продолжи да удира.

Кинцл е доведен до позиција каде што не претрпе никаква штета, а потоа избегна прекин.

Хрватскиот борец остана во горна позиција и се обиде со рачен триаголник да изведе задушување. Кинкл се обиде да го одбрани она што го користеше Солдиќ и почна да удира. Кога Чехот повеќе не одговараше, судијата скокна и ја прекина борбата.

По триумфот, Робокап ја прескокна оградата и стигна до шампионот во средна категорија Мамед Халидов и побара борба меѓу двајцата шампиони. Подоцна го потврди ова.

Успешна беше и Сара Лузар Смајиќ. Во своето деби во најсилната европска ММА организација, Хрватката ја победи Шпанката Аитана Алварез со едногласна одлука на судиите.

Антун Рачиќ го загуби вториот меч по ред по поразот од Себастијан Пржибиш во кој го загуби појасот на КСВ во бантам категорија.

Хрватскиот борец загуби со давење во првата рунда против Полјакот Јакуб Виклац.

А Александар Ракас ќе се обиде што побрзо да го заборави својот настап во Варшава. Член на тимот на Кро Кап загуби од Полјакот Томаш Романовски со нокаут во првото коло.

Српскиот борец Дарко Стошиќ со поделена одлука на судиите го совлада Полјакот Михал Андришак. Стошиќ сега би требало да го добие мечот за појасот на КСВ против шампионот на КСВ во тешка категорија Англичанецот Филип Де Фрис.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО