Роберт Витакер: Хабиб не е ни блиску до големината на Џон Џонс

Роберт Витакер верува дека Хабиб Нурмагомедов не му одговара на Џон Џонс.

Во последните неколку години многу фанови велат дека Хабиб е поголем од Џонс. Се разбира, ова е прилично претерано тврдење. Кантарот беше свртен во корист на Хабиб бидејќи Џонс падна на допинг тестовите и одлежуваше суспензија. Нурмагомедов, пак, никогаш немал вакви проблеми.

УФЦ е формиран во 1993 година и има многу спектакуларни борци низ годините. Оттогаш фановите дебатираат кој е најдобар на сите времиња. Луѓето често укажуваат на Хабиб, Џон Џонс, Федор Емелијаненко, Андерсон Силва и Жорж Сент Пјер.

За Хабиб често се зборува бидејќи е најсвеж спомен за фановите. Сепак, Витакер има поинакво мислење. Тој верува дека Џонс треба да биде најдобар, бидејќи долго време доминираше во полутешка категорија и ја одбрани титулата.

„Џон Џонс е најдобриот досега. Тој е најголемиот борец без разлика на категоријата. Погледнете што им направи на своите противници. Никој не може ни блиску до доминација и превласт.

Тој е изрод на природата“, изјави Витакер за време на неговото појавување на ФОКС.

Џонс почна да се натпреварува на млада возраст и ги победува сите во полутешката категорија на УФЦ од 2008 година. Тој е технички непоразен, а единствениот пораз доаѓа со дисквалификација.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО