Реј Хигучи од Македонскиот бисер до финалето на Олимписките игри

120

Kincegasvili

Владимир Кинчегашвили (Грузија) победи со 4-3 во финалето на категоријата до 57кг и се закити со златен медал на Олимписките игри во Рио 2016 година, а Хасан Јазданичарати (Иран) го освои својот прв златен медал во дебито на Олимписките игри до 74 кг.

Кинчегашвили, пред четири години во Лондон го освои сребрениот медал, го совлада големиот Хаџи Алиев (Азербејџан) со 5-3 во полуфиналето, а во финалето се сретна со Реј Хигучи (Јапонија), совладувајќи го 4-3 за овајување на златниот медал.

Јапонецот Реј Хигучи годинава настапи на „Македонскиот бисер“ во Скопје каде што во финалето го победи нашиот репрезентативец Јасин Реџелари.

Грузиецот победата ја обезбеди во последните 30 секунди при резултат 3-3.

„Ова е најдоброто чувство било кога. Мојот сон штотуку стана јаве“, изјави Кинчегашвили.

Јапонскиот табор, пак, го обвинува Кинчегашвили ја останал да виси на раката Хигучи и го спречувал борење, но челинџот не беше прифатен, па конечниот резултат е 4-3.

Слободен стил

-57 кг

1.Владимир Кинчегашвили (Грузија)

2.Реј Хигучи (Јапонија)

3.Хаџи Алиев (Азербејџан)

3.Хасан Рахими (Иран

Jazdanicharati Iran finale

До 74 килограми Јазданичарати тивко дојде во финалето и го освои златниот медал, додека Аниура Гедуев од Русија за заборави победата од Лондон 2012 против шампионот Џордан Бурогс (САД) и двократниот светски бронзен медал Џабарил Хасанов (Азребејџан).

Финалето на златниот медал беше нарушено, бидејќи Гедуев беше на принудна медицинска пауза по втор пат, а лекарите се обидоа да го контролира крварењето на исеченицата над окото. И покрај паузата, Гедуев поведе 6-0 во првата рунда.

Во втората рунада, Јазданичарати, младински светски првак во 2014 година, започна со нападот од напред дава пати му дојде позади грбот со истекот на времето за 6-6, последниот поен за тај-брејк победа.

-74 кг

1.Хасан Јазданичарати (Јапонија)

2.Аниура Гедуев (Русија)

3.Сонер Демитрас (Турција)

3.Џабарил Хасанов (Азребејџан)