Рајан Бадер откри дека бил под притисок: Од мене се очекуваше да го повторам она од првата борба

Во првата борба го нокаутира Федор за 35 секунди, па се очекуваше повторно да победи на спектакуларен начин.

Федор Емелијаненко вчера рано наутро ја водеше последната борба, а во неа беше поразен од одличниот Рајан Бадер. Легендарниот Федор очекуваше да се повлече како шампион на Белатор, но едноставно немаше шанси против помладиот и побрз Бадер, кој повторно го совлада со прекин.

Во 2019 година Бадер го доби првиот меч, за кој му беа потребни само 35 секунди за да победи. Иако многумина навиваа за Федор, сепак, се очекуваше Бадер да заврши се што му треба уште во првата рунда, но призна дека тоа му направило голем притисок:

„Станува збор за притисокот што го правите на себе затоа што треба да победите. Првиот пат кога го направив тоа за 35 секунди, плус сите ми кажуваат колку години има и сето тоа. Но, знам колку е опасен и ги фрла тие силни удари во борбата. Право, ќе ги нокаутира сите ако завршат на вистинското место. Притисокот беше врз мене, се очекуваше да влезам таму и лесно да го победам. За среќа, успеав, но морав да ја навернам главата и да ја работам својата работа“, изјави Бадер на прес-конференцијата.

„Ја очекувавме неговата десна рака. Прилично е непредвидлива, а се фокусиравме на тоа во кампот. Постојано бев на внимателен. Во последните две борби се бореше со поголеми ликови кои се побавни и стоеја пред него, па морав да се мрднам. Беше чест двапати да го делам кафезот со него“, додаде тој.

Многумина навиваа за Федор, но Бадер сепак покажа дека постапил правилно со повлекувањето од професионалниот спорт и ќе остане запаметен како великан и легенда.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО