Рахмонов сака да се бори за титулата откако пропаднаа преговорите со Мадалена, Усман и Колби

Се чини дека Шавкат Рахмонов (18-0) ќе мора да почека уште малку пред да добие шанса за напад на титулата во полусредна категорија на УФЦ, бидејќи сите околу него се надвор од терените, додека Леон Едвардс (22-3) и Белал Мухамед (23-3) се подготвуваат за нивниот меч во јули.

„Жак Дела Мадалена е повреден, Усман и Колби не ме сакаат. Подготвен сум да се соочам со победникот од Леон против Белал“, напиша Рахмонов на својот Х-профил.

„Номад“ е рангиран на третото место во дивизијата откако досега ги победи Стивен Томпсон (17-7-1), Џеф Нил (15-6), Нил Мани (29-12), Карлстон Харис (19-6), Мишел. Празерес (27-5) и Алекс Оливеира (25-15-1) откако потпиша со УФЦ во есента 2020 година. Досега не се потпираше на бодовите за да победи во целата негова кариера. Тој има 8 нокаути и 10 завршници, што го прави еден од најстрашните борци во светот на мешаните боречки вештини.

Потсетуваме дека Леон и Белал ќе влезат во кафезот на 28 јули во Манчестер, за да го дадат предизвикувачот за појасот во полусредна категорија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО