Пролетер триумфираше во седум категории

41

На меѓународниот традиционален турнир во џудо за пионери и јуниори „Прилеп град Херој-2014“ џудистите на Пролетер од Прилеп освоија седум први места, додека натпреварувачите на бугарските клубови Илинден и Локомотив освоија шест, односно пет први места.

turnir 2Кастриоти од Косово има четири, а Сеишин од Прилеп и Вихрен од Бугарија по три први места.На турнирот учествуваа 205 натпреварувачи од 17 клубови: Македонија (11), Грција (1), Бугарија (3) и Косово (2), од кои 42 во женска и 163 во машка конкуренција.Турнирот го следеа селекторите на националната репрезентација како.Во СЕИШИН изразуваат задоволство, затоа што од година во година турнирот бележи раст по бројот на натпреварувачи, како и од бројот земјите учеснички.

Постигнати резултати по категории, пионери:

Кат.I местоII местоIII местоIII место
27 кг.Михаил КасниоскиНикола МагдескиМарко ДонескиМарио Нелоски
ЏК ДРИМЏК СЕИШИНЏК ДРИМЏК ДРИМ
 30 кг.Дардан ЦенаНиколај КојчевИван КојчевЈон Велиу
ЏК ПОЛИСИЏК ИЛИНДЕН БГЏК ИЛИНДЕН БГЏК КАСТРИОТИ
34 кг.Арт ВеселиДаниел ЖелевАндреј СимоноскиАлекс Генов
ЏК ПОЛИСИЏК ИЛИНДЕН БГЏК ДРИМЏК ЛОКОМОТИВ
38 кг.Љубослав ГригоровДавор ВелкоскиРезарт ХусеиниЦветан Цветков
ЏК ЛОКОМОТИВЏК ПРОЛЕТЕРЏК ИПОНЏК Илинден
42 кг.Јорданчо ГеоргиескиАлекс РуневскиЦветан ДанчовГеорги Нацев
ЏК ПРОЛТЕРЏК ИЛИНДЕН БГЏК ИЛИНДЕН БГЏК ИЛИНДЕН БГ
46 кг.Алдон ХетемиДаниел БрезнишкиМето ЛашкоскиВетон Ајдин
ЏК КАСТРИОТИЏК ЛОКОМОТИВЏК ПРОЛЕТЕРЏК ИПОН
50 кг.Алтин КукаГеорги ГраматиковХамза ЈашариРонит Маревци
ЏК КАСТРИОТИЏК ЛОКОМОТИВЏК ИПОНЏК КАСТРИОТИ
55 кг.Христо ДабовскиМенде КироскиМартин КрстановЕгзон Алиу
ЏК ЛОКОМОТИВЏК ПРОЛЕТЕРЏК ЛОКОМОТИВЏК КАСТРИОТИ
60 кг.Георги ДиневИван ДанчовАри ВеселиБорислав Митов
ЏК ЛОКОМОТИВЏК ИЛИНДЕНЏК ПОЛИСИЏК ИЛИНДЕН БГ
66 кг.Васил ДиневСтефан ГанчевКонстантин ШекероскиИскрен Велчев
ЏК ЛОКОМОТИВЏК ИЛИНДЕН БГЏК ПРИЛЕПЏК ЛОКОМОТИВ
73 кг.Бојан Пашоски
ЏК СЕИШИН
73 кг.Костадин ЦветковЈован НајдоскиПавел ГригоровЖивко Галев
ЏК ВИХРЕНЏК СЕИШИНЏК ЛОКОМОТИВЏК СЕИШИН
Пионерки:
Кат.I местоII местоIII местоIII место
25 кг.Марија Илиевска
ЏК КОЖУВЧАНКА
28 кг.Ангела Боровичанин
ЏК ПРЕСПА
32 кг. Теодора Тасеска
ЏК СЕИШИН
36 кг.Сара ВелескаЈана Величкова
ЏК ПРОЛЕТЕРЏК ПРЕСПА
40 кг.Теодора ДимескаРумејса ФејзулаНану СтаврулаРозе Милкова
ЏК ПРОЛЕТЕРЏК ИПОНЏК ИРАКЛИСЏК КОЖУВЧАНКА
44 кг.Силвија ЕфтимоваЛилјана Неданоска
ЏК ИЛИНДЕН БГЏК ПРЕСПА
48 кг.Арбреша РеџепиНаталија ДимескаМарија Томеска
ЏК ИПОНЏК.ПРОЛЕТЕРЏК ПРОЛЕТЕР
52 кг.Анамарија ТрајческаСара ПетрескаНаталија ДиноваСара Пажеска
ЏК ПРОЛЕТЕРЏК.ПРОЛЕТЕРЏК МИОКИЏК СЕИШИН
+57 кг.Ванеса АлендароваРистенче ЈаневскаНојтсико ХаранаоилСтефани Птреска
ЏК ВИХРЕНЏК КОЖУВЧАНКАЏК ИРАКЛИСЏК СЕИШИН
Јуниори :
Кат.I местоII местоIII местоIII место
 55 кг.Ајхан НеџдедЃеорги ГригоровЃеорги МиладиновБорислав Велков
ЏК ИЛИНДЕНЏК ИЛИНДЕНЏК ИЛИНДЕНЏК ВИХРЕН
60 кг.Борче АнгеловМарко ПаноскиКирил Борисов Илијан Скачев
ЏК ПРОЛЕТЕРЏК ПРОЛЕТЕРЏК ЛОКОМОТИВЏК ВИХРЕН
66 кг.Владимир СтојаноскиМарио ТодоровАгон КрасничиАлександар Ангелов
ЏК ПРОЛЕТЕРЏК ИЛИНДЕНЏК.КАСТРИОТИЏК МИОКИ
73 кг.Лачезар ИвановБојан НиколовскиАртан РушитиАлександар Николоски
ЏК ИЛИНДЕНЏК ВАРДАРЏК ИПОНЏК ВАРДАР
81 кг.Мал МусаДритон КрасничиАлександар АрсовСадик Касимовски
ЏК КАСТРИОТИЏК КАСТРИОТИЏК ВАРДАРЏК ИПОН
90 кг.Михаил АригировДимитри ГлавчевЃеорги ХаџиценевПламен Христов
ЏК ИЛИНДЕНЏК ИЛИНДЕНЏК ИЛИНДЕНЏК ИЛИНДЕН
100 кг.Теодор ХалачевФилип Макаловски
ЏК ИЛИНДЕНЏК ПЕЛИСТЕР
+100 кг.Божидар КотадиновИван ПавловПиерос Патојхеас
ЏК ЛОКОМОТИВЏК:ИЛИНДЕНЏК.ИРАКЛИС
Јуниорки :
Кат.I местоII местоIII местоIII место
48 кг.Илијана Тренкова
ЏК ВИХРЕН
52 кг.Красимира Вељова
ЏК ИЛИНДЕН
57 кг. Диелза БуњакуАлександра МакескаБерна ШерифовскаМагдалена Бојаџиска
ЏК КАСТРИОТИЏК ПРОЛЕТЕРЏК МИОКИЏК МИОКИ
63 кг.Барбара БашескаЈоана ХристосковаАмра ФејзулаНаталија Ризова
ЏК ПРОЛЕТЕРЏК ЛОКОМОТИВЏК ИПОНЏК КОЖУВЧАНКА
70 кг.Ангела ВелковскаСтефани ИвановскаНеда Христова
ЏК МИОКИЏК МИОКИЏК ИЛИНДЕН
+78 кг.Александра Најдоска
ЏК СЕИШИН