Познатиот боксерски тренер откри кој ќе го победи Канело: Toj ќе го претепа

Канело Алварез неодамна го победи Хајме Мунгуја со едногласна одлука за да ги одбрани појасите на светски шампион во суперсредна категорија на ВБА (Супер), ВБЦ, ИБФ и ВБО.

Веднаш почнаа шпекулациите за тоа кој би можел да биде негов следен противник, а се појавија тројца потенцијални кандидати: Давид Бенавидез, Теренс Крафорд и Дмитри Бивол.

Мексиканската боксерска ѕвезда загуби само два меча во кариерата, против Флојд Мејведер Јуниор и Дмитри Бивол, но познатиот тренер Брајан Мекинтајр верува дека уште еден борец може да го запре Канело – Теренс Крафорд.

„Бад би го претепал“, Брајан Мекинтајр, а потоа објасни:

„Тој глупак би го надбоксирал. Тежината не е важна. Бад цел живот се бори со поголеми борци од него. Издржлив е, знаеме дека може да изведе удари, но знае и да ја одземе моќта на противникот. А знаеш ли како да му ја одземеш моќта на удирач? Треба време. Канело да беше поразен од понизок борец, ќе беше како прободена труба“.

Мексиканецот ја отфрли (засега) можноста да се бори со Бад, но нема сомнеж дека нивната борба би донела големи пари.

Крафорд договори меч против Израел Мадримов за неговата титула на ВБА во супер велтер категорија на 3-ти август.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО