Поветкин со победата над Хамер си обезбеди меч за светската титула (ВИДЕО)

176

Александар Поветкин (33-1, 23 КО) уште еднаш ќе добие прилика да се бори за светската титула во тешка категорија.

38-годишниот Русин во Екатеринбург убедливо го совлада неамбициозниот Романец Кристијана Хамер (22-4-1 НЦ, 12 КО) со едногласна, речиси максимална одлука на судиите – 120-107, 120-108 и 119-108.

Со оваа победа Поветкин ја одбрани ВБО интернационалната титула и го стана ВБА Интерконтинентален првак .

Покрај тоа стана и задолжителен предизвикувач на шампионот на ВБО, а ВБА би можела да го постави за задолжителен предизвикувач, така што Русинот е во можност да се бори со победникот од мечот меѓу Ентони Џошуа и Џозеф Паркер, ако до него не дојде.

Џошуа споменуваше дека е заинтересиран за борба со Поветкин, па ако пропаднат преговорите Русинот може многу брзо да се најде во борба за титулата светски шампион. Поветкин беше „регуларен“ шампион во тешка категорија на ВБА, а беше олимписки победник и светски аматерски шампион и двократен европски шампион.

https://youtu.be/NUsrunIgfuU

.