Поветкин е подготвен за борба со Мајкл Хантер

Мајкл Хантер веројатно ќе биде следниот противник на Александар Поветкин во тешка категорија. Ова го откри промоторот Андреј Рјабински, кој го застапува неговиот сонародник. Американецот е резервна варијанта на поранешниот светски шампион, кој моментално преговара со Тајсон Фјури.

„Една опција е да се бориме со Хантер во Саудиска Арабија на крајот на оваа година или на почетокот на следната“, објави Рјабински, додавајќи: „Работиме и на меч со Тајсон Фјури“.

Хантер во кариерата има 18 победи и 1 пораз. Билансот на Поветкин е 35 победи и 2 порази. Неодамна, Русинот на поени го совлада Хјуи Фјури.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО