Поранешен борец на УФЦ помогна во апсењето на крадци во Сараево (ВИДЕО)

Денис Стојниќ, познат ММА борец, кикбоксер и угостителски претприемач, е херојот на денот откако интервенираше кога една жена беше брутално нападната во нејзиниот стан во Сараево, Босна и Херцеговина. Според информациите на Црна хроника, угледен извор на вести, група маскирани млади момчиња и малолетна девојка биле фатени како нападнале и задушуват жена.

Овој насилен чин бил пропратен со грабеж во стан. Стојниќ, поранешен борец на УФЦ, одигра клучна улога на овој настан. Денис, кој случајно се нашол на местото на настанот, ги забележал сомнителните лица и веднаш презел акција. Неговата одлука да им влезе во трага на осомничените и да ја извести полицијата го покажува неговиот граѓански разум и храброст, наведуваат медиумите.

Благодарение на бурната реакција на Стојниќ и брзата интервенција на полицијата, осомничените се приведени. Еден од уапсените разбојници е веќе идентификуван. Жртвата на бруталниот напад моментално е хоспитализирана. Состојбата на жртвата останува алармантна и ја истакнува сериозноста на кривичното дело.

Во УФЦ Стојниќ загуби од Каин Веласкез и Стефан Струве. Се бореше и во Голден Глори, претходникот на Глори кикбокс.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО