Погледнете ја одличната најава за три фантастични борби во „УФЦ 273 Одбројување“ (ВИДЕО)

211

На УФЦ 273 настанот што ќе се одржи во Џексонвил во сабота ќе бидат два натпревари за шампионскиот појас.

Спектаклот со боречки вештини води во борбата за титулата во перолесна категорија меѓу шампионите Александар Волкановски и Чан Сунг Јунг, додека во бантам категорија титулата ќе ја брани Алџамејн Стерлинг против Патар Јан.

Волкановски (23-1) трет пат по ред ќе се обиде да го одбрани шампионскиот појас на УФЦ во перолесна категорија против Корејското Зомби (17-6), откако ги победи Макс Холовеј и Брајан Ортега.

Чан Сунг Јунг скокна во мечот како замена за Макс Холовеј кој се откажа поради повреда.

Рускиот борец Патар Јан (16-2) доби можност да си го врати појасот на УФЦ во бантам категорија што го загуби пред една година со дисквалификацијата против Алџамејн Стерлинг (20-3).

Јан го удри Стерлинг со недозволен удар во коленото и остана без титула.

Алџамејн долго време беше поштеден од повреда на вратот, а Петар, пак, ја освои привремената титула откако го совлада Кори Сандхаген.

А особено внимание на навивачите на ММА привлекува пресметката во полусредна категорија меѓу Хамзат Чимаев (10-0) и Жилберт Барнс (20-4).

Во пресрет на новиот настан, најголемата светска ММА организација го објави видеото ‘UFC 273 Countdown’: