Почина млад боксер на Светското првенство во Полска

608

Вистинска трагедија се случи на светскиот бокс откако јорданскиот спортист Рашед Ал Суасат почина по борба на младинскиот шампионат во Кјелце (Полска).

19-годишниот боксер се онесвести за време на борба со Естонецот Антон Виноградов пред 10 дена и покрај тоа што му беше укажана лекарска помош во рингот, а потоа и во медицинската установа, не успеа да се избори за живот.

https://twitter.com/CAB_Promotion/status/1387061948324487171?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1387061948324487171%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fboec.bg%2Fboxing%2Fpochina-mlad-boksor-ot-svetovnoto-v-polsha%2F

Лекари се обидуваа да го спасат 11 дена, и конечно објавија дека смртта не е резултат на удар на неговиот противник, туку поради долгогодишен проблем во мозокот на момчето, кој едноставно се продлабочил за време на неговата последна битка.