Переира го победи Хил со прекин во првата рунда, Холовеј брутално го нокаутира Гејџи, Илиќ загуби од Прохаска (ВИДЕО)

Алекс Переира убедливо го одбрани шампионскиот појас во полутешка категорија. Во главната борба на настанот УФЦ 300 во Лас Вегас, Бразилецот со нокаут во првата рунда го совлада Хил Џамахал.

Александар Ракиќ се врати во октагонот по две години пауза поради повреда на коленото. Српскиот борец со австриски пасош загуби од поранешниот шампион во полутешка категорија Јиржи Проhаска со прекин во втората рунда.

Очекувано, дуелот меѓу Алекс Переира и Џамахал Хил започна со тестирање на силите, а потоа блесна левото кроше на Бразилецот со кое го собори противникот и ја заврши работата.

Тоа е трет триумф во низа за Поатан и прва одбрана на титулата во полутешка категорија, која лани ја освои со победата против Јиржи Прохаска.

https://twitter.com/HappyPunch/status/1779381835899777228?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1779381835899777228%7Ctwgr%5Efc71cb31ccce21ff44ceb9375681de21bed25686%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fcdn.embedly.com%2Fwidgets%2Fmedia.html%3Ftype%3Dtext2Fhtmlkey%3Dcb7145f1731b4c328f8e4d2201854ceaschema%3Dtwitterurl%3Dhttps3A%2F%2Ftwitter.com%2FHappyPunch%2Fstatus%2F1779381835899777228image%3D

Ова беше прв натпревар за Хил по опоравувањето од повредата. По триумфот над Гловер Тешеира во јануари минатата година, американскиот борец се повреди и ја напушти позицијата најдобар УФЦ во полутешка категорија.

https://twitter.com/MMAJunkie/status/1779381438888230993?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1779381438888230993%7Ctwgr%5E31ebe16f121ec6655554404586ecd5b7aba4105d%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fcdn.embedly.com%2Fwidgets%2Fmedia.html%3Ftype%3Dtext2Fhtmlkey%3Dcb7145f1731b4c328f8e4d2201854ceaschema%3Dtwitterurl%3Dhttps3A%2F%2Ftwitter.com%2FMMAJunkie%2Fstatus%2F1779381438888230993image%3D

Сега доби шанса да го врати појасот, но не успеа.

Гледачите во преполната Т-Мобиле арена можеа да уживаат во богата програма на одличното шоу, фантастични борби и вистинска впечатлива војна меѓу Макс Холовеј и Џастин Гејџи.

По речиси пет рунди на одлични удари Макс во последната секунда од борбата брутално го нокаутира Џастин, кому му требаше долго време да се опорави.

Холовеј со оваа победа го освои појасот БМФ!

Двајца од најдобрите борци во УФЦ не се поштедија. Беа упатени жестоки удари од двете страни, а моментот кој некако го насочи мечот беше последниот удар на Макс кој го скрши носот на противникот.

Од тој момент на Гејџи му беше многу потешко, додека Холовеј ја контролираше борбата во свој стил и беше во предност на бодовните листи.

Макс се најде на подот во четвртата рунда, изгледаше потресено, но брзо се опорави.

Но, Холовеј не сакаше да го чека последниот звук на сирената. Кон крајот на мечот Макс го повика Џастин на средината на октагонот и тој го прифати предизвикот.

Во отворена размена на удари, Гејџи се здоби со предност. Холовеј упати одлично десно кроше секунда пред крајот и го заспа Џастин.

Убедлив триумф на Жанг Вејли

Кинеската Жанг Вејли вторпат по ред го одбрани шампионскиот појас во сламка категорија (вкупно трета), во конасловната борба со едногласна одлука на судиите ја победи сонародничката Јан Сјаонан.

Жанг Вејли се покажа како многу подобра борачка и покрај тоа што беше соборена двапати, таа имаше контрола во поголемиот дел од борбата.

На крајот шампионката победи убедливо на судиските листи, беше подобра во четири рунди.

Ерменецот Арман Царукјан го победи поранешниот шампион во лесна категорија Чарлс Оливеира со поделена одлука во елиминаторскиот меч за предизвикувач во лесна категорија.

Царукјан имаше многу проблеми во првата рунда, првин излезе од гилотина, а потоа го преживеа одличниот удар на Оливеира со нога од подот.

Во втората рунда целосно ја сврте борбата и го удри Бразилецот со неколку брутални лакти.

Во самиот финиш на мечот Оливеира имаше шанса со задржување да го заврши дуелот со д’Арс, но Царукјан ја издржа заканата и победи.

Тоа беше четврта победа во низа за ерменскиот борец, а тој побара меч за шампионскиот појас во моментов во сопственост на Ислам Махачев.

Новата ѕвезда на УФЦ, Бо Никал, победи со прекин во шестиот професионален настап.

Американскиот борец во втората рунда беше подобар од сонародникот Коди Брундејџ со завршница (дазвење од позади).

Никал се држеше до доокажаната тактика и постојано се закануваше со најсилното оружје – борењето.

Доминираше во првата рунда, а слично беше и во останатите. Брзо стигна до целосната доминација и лесно се премина на грбот.

Брилијантно го фати Коди со нозете и му ја стави раката под брадата. Брундеј не можеше да се одбрани, па беше принуден да го предаде мечот.

Пораз на Александар Ракиќ

А поранешниот шампион полутешка категорија Чехот Јиржи Прохаска со технички нокаут во втората рунда го победи Александар Ракиќ.

Српскиот борец со ниски удари му создаде проблеми на Прохаска, кој се обидуваше да го наметне својот ритам. Јиржи го притисна Александар до оградата, но Ракиќ брилијантно одбрани.

Во средината на втората рунда, борците влегоа во отворена размена на удари, а Прохаска беше нешто поопасна. Ракиќ заврши на подот, по што Чехот ја заврши работата со серија удари.

Тоа беше трет пораз за Ракиќ во последните пет меча, додека Прохаска покажа дека наскоро може да добие уште една шанса да се бори за титулата.

Во своето деби во перо категорија Алџамејн Стерлинг го победи Калвин Катар со едногласна одлука.

Поранешниот шампион во бантам категорија стигна до победа со одлична тактика. Стерлинг постојано се закануваше со обиди за соборување, додека Катар беше прилично воздржан.

Калвин се врати во октагонот по повредата на коленото што ја доби во октомври 2022 година на мечот против Арнолд Ален. Тоа беше четврти пораз во последните пет борби за бостонскиот финишер.

Двократната олимписка шампионка во џудо Кајла Харисон докажа дека има квалитет да биде на врвот во ММА.

Во дебито за најголемата светска ММА организација Американката со завршница (давење од позади) во втората рунда ја победи сонародничката и со тоа стигна до 17-тата победа во професионалната кариера.

https://twitter.com/blondedmma/status/1779311024954335328?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1779311024954335328%7Ctwgr%5E3c790576e9fd3372d7316b98549ae711770520cb%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fcdn.embedly.com%2Fwidgets%2Fmedia.html%3Ftype%3Dtext2Fhtmlkey%3Dcb7145f1731b4c328f8e4d2201854ceaschema%3Dtwitterurl%3Dhttps3A%2F%2Ftwitter.com%2Fblondedmma%2Fstatus%2F1779311024954335328image%3D

Резултати од настанот УФЦ 300:

Алекс Переира – Хил Џамахал – КО (удари) Р1 (3:15)
Жанг Вејли – Јан Сјаонан – едногласна одлука (49–45, 49–45, 49–45)
Макс Холовеј – Џастин Гејџи – КО (удар), Р5 (4:59)
Арман Царукјан – Чарлс Оливеира – поделена одлука (28–29, 29–28, 29–28)
Бо Никал – Коди Брундејџ – завршница (гушење од позади), Р2 (3:38)

Воведни борби

Јиржи Прохаска – Александар Ракиќ – ТКО (тупаници), Р2 (3:17)
Алџамејн Стерлинг – Калвин Катар – едногласна одлука (30–27, 30–27, 30–27)
Кајла Харисон – Холи Холм – завршница (давење од позади), Р2 (1:47)
Диего Лопез – Содик Јусуф – ТКО (удари), Р1 (1:29)
Ренато Моикано – Џалин Тарнер – ТКО (удари), Р2 (4:11)
Џесика Андраде – Марина Родригез – поделена одлука (28–29, 29–28, 29–28)
Боби Грин – Џим Милер – едногласна одлука (30–27, 30–25, 29–26)
Дејвсон Фигуердо – Коди Гарбранд – завршница (гушење од позади), Р2 (4:02).

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО