Пауло Коста сака борба со Хамзат Чимаев во декември

Пауло Коста сака да се бори со Хамзат Чимаев во декември.

Минатиот викенд, двајцата требаше да се борат во Абу Даби на УФЦ 294. За жал, Коста доби инфекција на лактот и се повлече од борбата. Пауло помина три операции за да може да се опорави. Чимаев, пак, се бореше со Камару Усман во средна категорија.

Хамзат го победи Усман и се најде на 9-то место во дивизијата. Дана Вајт откри дека Чеченецот сега ќе добие шанса за титулата. Ова не е нешто што му се допаѓа на Коста. Пауло повика на нова шанса против Чимаев бидејќи не заслужил да се бори за златото.

„Поправете ме ако грешам, но мислам дека луѓето го сакаат Коста против Чеченецот. Ду Плесис треба да се бори со Шон Стрикленд. Ајде да го направиме тоа во декември.

Не е популарно Чимаев да ги прескокнува сите и да се бори за титулата“, напиша Коста на Инстаграм.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Paulo Costa (@borrachinhamma)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО