Џон Џонс остана број 1 во светот без разлика на категоријата

Ислам Махачев сонуваше да стане број 1 во светот, без разлика на категоријата, но тоа не се случи.

Минатиот викенд во Абу Даби, Махачев го совлада Александар Волкановски. Се надеваше дека оваа победа ќе го однесе на првата позиција. За жал, Џон Џонс останува на првото место откако УФЦ го ажурираше своето рангирање.

Махачев се искачува на втората позиција и го смени Волкановски, кој веќе е на третото место. Ислам веројатно нема да биде задоволен од ваквиот развој на настаните. Џон се подготвуваше за одбрана на титулата што требаше да се случи во ноември.

Тој требаше да се соочи со Стипе Миочиќ во Њујорк, но се повлече поради повреда. Ислам ќе мора да почека Џонс да се пензионира за да биде светски број 1 на ова рангирање. Хамзат Чимаев, кој го победи Камару Усман, го освои 9-то место во средна категорија.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by P U N C H E R ™ (@mmapuncher_tm)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО