Пани Кијанзад остана без заби по победата во УФЦ (ФОТО)

Борачката на УФЦ, Пани Кијанзад, направи сериозна „жртва“ и покрај тоа што ја победи Лина Лансберг со едногласна одлука на настанот УФЦ на ЕСПН 34 во текот на викендот.

Воинката во петел категоријата по победата покажа дека останала без два предни горни заби. Но, тоа не и го поматиило расположението, напротив. Кијанзад дури ја прикачи фотографијата на својот Инстаграм профил.

Еден од првите што ја лајкна и коментираше објавата беше ѕвездата на организацијата во машка средна категорија – Хамзат Чимаев.

Неколку други истакнати борци во четата и честитаа на Кијанзад за нејзиниот настап во шведскиот судир со Лансберг. Меѓу нив беа Келвин Гастелум и Дамир Хаџовиќ.

Пани Кијанзад има биланс од 16 победи и 6 порази во ММА. Таа победи на 3 меча со завршница (сите со нокаут). 30-годишниот Швеѓанка е поранешен борец на Инвикта ФЦ. Таа се натпреварува во УФЦ од 2019 година откако стигна до финалето на борбеното реално шоу на УФЦ – Ултимејт фајтер на крајот на 2018 година.

За најпознатиот ММА синџир во светот Кијанзад има 5 победи (против Џесика Роуз Кларк, Бет Кореја, Сијара Јубенкс, Алексис Дејвис и Лина Лансберг) и 2 порази (од Џулија Авила и Ракел Пенингтон).

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО