Оливеира видел што може да искористи против Махачев од неговата борба со Волкановски

Чарлс Оливеира ќе има шанса да си ја врати титулата во лесна категорија кога ќе се сретне со Ислам Махачев на УФЦ 294 во Абу Даби на 21 октомври.

Диего Лима, тренерот на Оливеира, ја отфрли можноста разликата во временската зона и долгиот лет да одиграа улога во поразот на Бразилецот од Махачев на нивната прва средба, која исто така беше во Абу Даби.

„Чарлс е личност која тешко ги чувствува разликите во временските зони кога патува, многу брзо се прилагодува на временската зона. Секој реагира различно и Чарлс добро се прилагодува на Абу Даби“, вели Лима. „Да се ​​боревме во Мексико Сити, на пример, ќе мораше да пристигне многу порано поради надморската височина. Во случајот со Абу Даби, не требаше да пристигнеме толку однапред. Исто така, Чарлс не сака да биде далеку од дома“.

Во своето последно излегување, Оливеира го победи Бенеил Дариуш на УФЦ 289 во Канада, место каде што никогаш претходно не победил. Иако не е домашен борец, „До Бронкс“ зад себе ја имаше поддршката од канадската јавност. Лима размислуваше за популарноста на поранешниот шампион, припишувајќи го бројот на навивачи на неговата харизма и приземна природа.

„Бевме „избркани“ од трговскиот центар во Абу Даби, бидејќи сè запре кога тој пристигна. „Луѓето го гледаат Чарлс на улица и ги запираа автомобилите за да се фотографираат. Мислам дека оваа популарност се должи на фактот што Чарлс е супермен во реалниот живот. Тој е на врвот, паѓа, удира, удира, но никогаш не го менува својот едноставен начин на живот. Има харизма, тој е уникатна личност, но е човек. Така, тоа го доближува до навивачите, особено до Бразилците, кои се борбен народ и мора да се борат секој ден“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Charles Oliveira (@charlesdobronxs)

По неговата прва победа против Оливеира, Махачев го победи Александар Волкановски во мечот шампион против шампион на УФЦ 284. Тоа беше контроверзна одлука што беше оспорена од многу набљудувачи. Без разлика на победникот, Лима рече дека борбата ќе послужи како пример како да се пристапи на реваншот.

„Ја гледавме борбата и мислам дека Ислам победи решително“, рече тој. „Можевме ефективно да проучуваме што направи Волкановски, што можеме да го повториме. Се разбира, Чарлс и Волкановски се различни во секој поглед, но ги идентификувавме позитивните предности на Австралиецот во оваа борба и ќе ги прилагодиме на борбата на Чарлс“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО