Олимписки шампион во џудо доби 16 години затвор

190

Првиот монголски спортист кој освоил златен олимписки медал за својата земја е затворен за бруталното убиство на пријател од детството.

Наидангин Тувшинбајар, шампион во џудо и поранешен претседател на Монголскиот национален олимписки комитет, беше осуден на 16 години затвор од страна на судот во областа Кан-Уул во главниот град на Монголија, Улан Батор, по едногодишен и добар јавен процес.

Тувшинбајар долго време се сметаше за национален херој во Монголија откако стана олимписки шампион во Пекинг 2008 година и освои сребрен медал на Игрите во Лондон 2012 година.

Тој стана медиумски миленик, појавувајќи се на ток-шоуа и во рекламите на Пепси, додека ги добиваше најголемите почести во земјата.

Олимпискиот шампион имаше значително влијание и во политичката сфера на Монголија. Според Ројтерс, неговиот спортски успех ги поттикнал лидерите од ривалските партии да им се придружат на илјадниците веселби на улиците за да го прослават својот шампион“.

Тој подоцна стана промотор на кампањата за претседателскиот кандидат на Демократската партија Халтмаагиин Батулга, поранешен светски шампион во борење, кој победи на изборите во 2017 година во вториот круг со тесна разлика од 50,6 проценти.

Помалку од четири години подоцна, Тувшинбајар ќе биде обвинет за убиство по пијана расправија со стар пријател. Инцидентот се случи на 2 април 2021 година, кога Тившинбајар се сретна со неколку истакнати личности на Демократската партија од неговата родна провинција Завкан.

Наводно, олимпиецот бил во алкохолизирана состојба и го нападнал Ерденебилигиин Енхбат, пријател од детството, кој исто така бил монголска ѕвезда во борење. Тувшинбајар го нападнал Енхбат со тежок предмет и го оставил со сериозно оштетување на мозокот од нападот.

Жртвата била хоспитализирана, но по кратко време починала без да се освести. Додека на почетокот многумина се колебаа да го обвинат Тившинбајар за нападот, едногодишно судење го промени гледиштето на нацијата за нивниот поранешен херој.