Фрејзер Кларк: Џошуа може да го нокаутира Усик

96

30-годишниот британски боксер, бронзен медалист на Олимписките игри во Токио во тешка категорија Фрејзер Кларк е сигурен дека доколку Ентони Џошуа (26-2) го погоди Александар Усик (19-0), Украинецот нема да може да се исправи.

Реваншот меѓу Усик и Џошуа ќе се одржи на 20 август во Џеда, Саудиска Арабија. Во првата борба, Усик го победи Џошуа со едногласна одлука (117-112, 116-112, 115-113) на 25 септември 2021 година на стадионот Тотенхем Хотспур во Лондон, Обединетото Кралство.

Фрејзер тренираше со Џошуа и верува дека Ентони може да нокаутира секого.

„Трениравме во Лафборо 12 недели пред да заминеме за Џеда. Со оглед на начинот на кој тренира, едноставно не гледам борци кои можат да му се спротивстават.

Ако Џошуа те удри во вилицата повеќе од еднаш, ќе паднеш. Не е важно кој ќе застане против него. Неговиот удар е застрашувачки силен и брз“, изјави Кларк за ИФЛ ТВ.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Frazer Clarke (@frazerclarke)