Официјално: Фјури против Нгану во Саудиска Арабија

Борбата меѓу Тајсон Фјури и Френсис Нгану е официјална.

Двајцата ќе имаат боксерски меч на 28 октомври во Ријад, Саудиска Арабија. Најавата за борбата појасни дека мечот ќе се одржи во регулиран боксерски ринг според правилата на боксот, вклучувајќи тројца судии на рингот со системот од 10 поени.

Она што останува нејасно е бројот на рунди, дали титулата на Фјури во тешка категорија на ВБЦ ќе биде заложена и дали борбата ќе се смета во нивните скорови во професионалниот бокс.

„Едвај чекам да се вратам таму под светлата. Со нетрпение очекувам да му покажеме на светот дека „Ромскиот крал“ е најголемиот борец на неговата генерација во епска битка со друг мајстор на неговиот занает“, рече Фјури.

„Мојот сон отсекогаш бил да боксирам, и тоа со најдобрите.

Откако станав неприкосновен ММА шампион во тешка категорија, ова е мојата можност да го исполнам тој сон и да ја зацврстам мојата позиција како најлош човек на планетата“, рече Нгану.

Фјури (33-0-1, 24 КО) беше во преговори да се сретне со Александар Усик за неприкосновената титула во тешка категорија во април на стадионот Вембли во Лондон, но разговорите пропаднаа во март.

Нгану (20-3-3 ММА рекорд) последен пат се натпреваруваше во јануари 2022 година кога го задржа шампионскиот појас на УФЦ во тешка категорија со едногласна победа над Сирил Гане на УФЦ 270. Ова се покажа како последна борба на Нгану во октагонот на УФЦ. Во мај оваа година тој потпиша со ПФЛ.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Tyson Fury (@tysonfury)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Marko Vardjan (@freak.mma)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО