Официјално: Блејдс и Алмеида го предводат УФЦ Фајт најт 228

Борбата меѓу Кaртис Блејдс и Жаилтон Алмеида е официјално објавена.

Двајцата борци во тешка категорија на УФЦ го предводат УФЦ Фајт најт 228 што ќе се одржи на 4-ти ноември во Бразил.

Блејдс има скор 17-4-1 во ММА. На крајот на април загуби со нокаут од Сергеј Павлович. Овој пораз ја прекина неговата победничка серија од 3 натпревари. Картис победи 12 пати со нокаут и загуби 4 пати со нокаут. Блејдс загуби само 2 од неговите последни 9 УФЦ борби.

Алмеида, пак, има 19-2 во ММА и е во серија од 14 победи. Годинава успеа да ги заврши Шамил Абдурахимов и Жаирзињо Розенструик. Жаилтон ја заврши секоја 1 од неговите 19 победи.

Во само 1 од неговите борби тој падна со завршница. Бразилскиот борец веќе има 5 победи во УФЦ и во 2024 година може да се бори за појасот доколку го победи Блејдс.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by UFC (@ufc)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО