Од штабот на Чимаев признаа дека најверојатно имал труење со храна

Познатиот чеченски ММА борец Хамзат Чимаев можеби е отруен.

Тимот на спортистот зборува за тоа. Потсетуваме, Хамзат поради здравствени проблеми беше принуден да се повлече од борбата со Австралиецот Роберт Витакер. Борците требаше да се борат на 22 јуни во Ријад (Саудиска Арабија). Наместо Чимаев, Русинот Икрам Алискеров ќе се бори со Витакер во Кралството.

Првично, чеченскиот борец Абдул-Азиз Абдулвахабов изјави дека „Борз“ најверојатно имал труење со храна. Сега дури и оние блиски до борецот го признаа ова:

„Една од опциите што се разгледува е труење. Но, за ова ќе биде потребна дијагностика“, изјави за ТАСС близок на Чимаев.

Чимаев има 13 борби во мешани боречки вештини (ММА), во секоја од нив победи, а шест пати со нокаут.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Khamzat Chimaev (@khamzat_chimaev)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО