Обединувачки меч Вајлдер- Паркер ќе го загрева Вембли

245

vajlder-vika-tarzan

Стадионот „Вембли“ може да стане домаќин на два агрегатори на натпревари за светскитските титули во тешка категорија на 29 април.

Покрај мегасредбата меѓу Владимир Кличко и Ентони Џошуа за појасите на ИБФ, ВБА и ИБО се очекува во рингот да се качат Џозеф Паркер и Дионтеј Вајлдер. Двајцата ги држат трофеите на ВБО и ВБЦ. Тие веќе изразија желба да се сретнат, особено откако Американецот се опорави од повредата на раката, која ја заработи во текот на годината.

parker-sopojasot-megu-publika

Според планот Паркер, треба да се одбрани појасот на ВБО против официјалниот кандидат Хјуи Фјури. Сепак, неговиот промотор Дејвид Хигинс размислува за варијантата за задолжителен дуел.

„Обединувачкиот меч, евентуално, може да се случи пред задолжителната одбрана, така имаме опции. Не се плашиме од никого, ниту сакаме да го избегнеме Фјури. Само сакаме уште еден појас. Во прашање се преговорите со Еди Херн кој ја организира гала вечерта во Лондон. Можно е да ги имаме Вајлдер-Паркер и Џошуа-Кличко во еден ринг, а потоа победниците да се состанат за титулата апсолутен светски шампион. Се е прашање на разговори, но ние сакаме слично шоу“, објави Хигинс.