Нокаут на денот: Руски дебитант со нокаут по десет секунди стана ПФЛ рекордер (ВИДЕО)

42

Мовлид Хајбулаев е има кое од прва малку потешко ќе го прочитаме. Но, ако продолжи со презентациите како што дебитираше на ПФЛL, наскоро сите би можеле гласно да го изговараме. Овој руски борец воодушеви со рекордно брзиот нокаут на вчерашниот ПФЛ настан. Му требаа само десет секунди.

Хајбулаев за противник го имаше поранешениот член на УФЦ, Дејмон Џексон, борец кој заради ПФЛ ја отфрлил „Серијата на кандидати“ на УФЦ и можност да се врати во октагонот. Во моментов тоа изгледа како лоша одлука, бидејќи во првиот настап по само десет секунди беше брутално нокаутиран.

Во овој прв меч во перолесна категорија Џексон тргна агресивно и подготвен за докажување. Русинот тргна назад и на прв поглед се чинеше дека не може да одговари на тактиката на неговиот противник. Но, се чини дека се создаде апсолутно погрешен впечаток. Само десет секунди му требаа на Мовлид да створи прилика и со брутално колено да го испрати Џексон на спиење. Со тоа го отвори турнирот со шест бодови, но на себе го сврте вниманието на ММА навивачите и останатите противници на турнирот.

Мовлид Хајбулаев е 28-годишен борец кој влезе на овој турнир со совршен скор 12-0. Поголемиот дел од борбите ги одработи Фајт најтс промоцијата (ФНГ, ЕФН), што само е доказ дека во ПФЛ стигна со добра подлога. Се чини и со квалитетот да и го загорчи животот на многу борци на турнирот и од себе да направи милионер. Но, тоа само што почна. Во секој случај, до следниот настап можеме да уживаме во овој нокаут.

Movlid Khaybulaev with the fastest stoppage in PFL history 6 point KO in 1st Rd. ESPN+ Knock Out Of The Night

Geplaatst door PFL MMA op Donderdag 23 mei 2019
https://www.facebook.com/ProFightLeague/videos/584632845376593/