Нгану покажа како нехумано се третираат во Шпанија луѓето од Камерун

132

Френсис Нгану сподели вознемирувачка снимка на која е опишан нехуманиот третман на луѓето од неговата татковина, Камерун, како и на африканскиот континент како целина.

Како што сугерираат неодамнешните објави на Нгану, мигрантите од Африка биле трагично повредени и/или убиени додека се обидувале да мигрираат во Европа. Самиот Френсис, кој е роден и израснат во Камерун, емигрирал во Европа на 26-годишна возраст.

Сепак, тој беше уапсен и осуден на два месеци затвор за илегално преминување во Шпанија. По отслужувањето на казната, Нгану влезе во Франција. Потоа се сретна со главниот тренер на ММА фактори во Париз, Фернанд Лопез, кој му помогна да ја започне ММА кариера.

Нгану постигна голем успех и го достигна врвот во спортот, освојувајќи ја посакуваната титула на УФЦ во тешка категорија.

„Луѓе од светот, обожаватели, пријатели, ве молам разберете зошто ми е толку тешко да сведочам. Споделив дел од мојата приказна со Џо Роган и што се случи со мојот народ.

Не можам да престанам да мислам дека пред само 9 години можев да бидам еден од оние луѓе кои трагично изгубија се обидувајќи се да најдат подобар живот за себе и за своите семејства. Го знам точно ова место. …

Треба да разберете дека да не ја пробав оваа работа самиот, немаше да ме знаете. Не би можел да станам светски шампион. Само имав среќа. Тоа беше тоа. Денес, живите таму се подложени на најварварскиот, најнехуманиот третман што може да се замисли. …

Не е во ред што никој не зборува за тоа. Не е во ред што никој не ги обвинува одговорните за овие постапки. Не е во ред што западните медиуми не го објавуваат тоа. Како можат нашите лидери да го гледаат ова одново и одново и да не застанат во одбрана на својот народ?

Кога ќе кажеме ДОСТА? Што направивме толку лошо за да го заслужиме овој третман? Зарем не сме доволно луѓе за вас? Не треба ли да постоиме на иста планета? Кога ќе бидат казнети овие варварски дела врз нашиот народ? Кога ќе престане? Ми требаат одговори.

Тие се браќа и сестри, тие се синови и ќерки, тие се татковци и мајки. Нивниот единствен „криминал“ е да бараат работа и можност да ги обезбедат своите мајки и татковци, синовите и ќерките, браќата и сестрите. Дали тоа беше доволно да ги чини живот?

Страшно е тоа што се случува во Украина и ја сакам поддршката што ја покажаа медиумите и луѓето. Ги поддржувам бегалците насекаде. ЗОШТО е ова помалку важно? ЗОШТО никому не му е грижа? Дали е тоа затоа што овие тела не се бели? Што е проблемот?“, напиша Нгану за нехуманиот однос кон луѓето од неговата татковина.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Francis Ngannou (@francisngannou)