Немков и Андерсон со нова пресметка во текот на летото

136

Толку очекуваниот судир меѓу Вадим Немков и Кори Андерсон од страна на сите љубители на ММА ширум светот заврши на најнеочекуван и најкатастрофален можен начин.

Русинот и Американецот синоќа се сретнаа на главниот подготвителен меч на „Белатор 277“, а влогот во мечот беше титулата во полутешка категорија на четирикратниот светски шампион во боречко самбо.

Покрај тоа, мечот беше финале на Гран при турнирот во оваа дивизија и победата беше еквивалентна на чек од 1 милион долари.

За жал, средбата не промовираше победник, бидејќи двајцата натпреварувачи ненамерно се удрија со главите во самиот крај на третата рунда. Немков доби тешка повреда од ударот и средбата беше прекината.

По мечот претседателот на компанијата Скот Кокер изјави дека правилата на Спортската комисија на Калифорнија предвидуваат дека доколку борбата биде прекината пред да се одржат цели три рунди, тогаш мечот ќе биде прогласен за „неуспешен“.

„Ќе се прегрупираме, ќе им дадеме време на борците да се опорават и ќе направиме нов тренинг камп и повторно ќе го одржиме натпреварот. Тоа ќе се случи во следните три до четири месеци. Ќе се погрижиме се да биде подготвено до крајот на август“, изјави Кокер.