Нема да има меч за светската титула меѓу Пулев и Џошуа

Kubrat Pulev na ring kameri

Очекуваниот голем меч меѓу Кубрат Пулев и Ентони Џошуа за светската титула на ИБФ најверојатно нема да се одржи оваа година, тврди бугарската телевизија „Нова“.

Според оваа телевизија, причината за ова е што предложениот датум 26 ноември не му одговара штабот на бугарскиот боксер, а, пак, и самиот Џошуа во оваа фаза претпочита да боксира со други ривали.

Во последните денови на големо се зборуваше за средба меѓу Пулев и Џошуа, дури дека и менаџерот на 26-годишниот Англичанец изјавил оти се водат преговори за ваков меч. Во оваа фаза, сепак, овој меч ќе се одложи за некое време.

Така, Пулев ќе прави други варијанти. Многу е веројатно до крајот на годината да направи средба за одбрана на европската титула, која ја освои во последната борба против Дерек Чисора.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО