Нејт Дијаз: Трилогијата со Конор Мек Грегор е сигурна

Нејт Дијаз ги кажа своите размислувања за можна трета борба со поранешниот шампион во две тежински категории, Ирецот Конор Мек Грегор.

Потсетуваме дека првата пресметка меѓу Дијаз и Мек Грегор се случи во март 2016 година, а Нејт победи со завршница, со што на Ирецот му го нанесе првиот пораз во УФЦ кариерата. Оваа борба беше препознаена како најдобра борба на вечерта и за Конор тоа беше деби во полусредна категорија.

Реваншот се одржа во август истата година. Во него Мек Грегор победи со мнозинска одлука. Значи, двајцата имаат по една победа, а за нивната трилогија се зборува со години. Дијаз признава дека нема каде да оди и трилогијата е сигурна.

„Сега не е време да зборуваме за трилогијата со Конор Мек Грегор. Ќе размислам подоцна. Тоа е обврзано да се случи во одреден момент. Нема да одам никаде“, рече Дијаз на Јутјуб каналот Инсајд фајтинг.

Овој викенд Нејт ќе ја има последната борба според стариот договор со УФЦ. Тој ќе се соочи со Хамзат Чимаев на главниот настан на УФЦ 279 во Лас Вегас. Очигледно Нејт може да остане во УФЦ откако ќе каже дека трилогијата е сигурна.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО