Наташа Стефановска ќе се бори за злтаниот медал на универзитетското СП

145

Natasa Setfanovska vo Salzburg 2016

Наташа Стефановска ќе се бори за тититулата на Светското универзитетско првенство во карате во Брага, Португалија, во категоријата до 61 килограм.

Сетфановска беше убедлива во првото коло и ја совлада претставничката на Алжир, Ранда Мекдас со 4-0, потоа со Јин Џиаојан од Кина се бореше 1-1,но победи со судиско изјаснување. За влез во финалето ја совлда Барно Мирзаева од Узбекситан со 2-0.

Во финалето за златниот медал ќе се бори со Џиана Лотфи од Египет.

Пред неа Симона Заборска обезбеди винале во категоријата до 55 кг.

Се очекуа настапот на Сара Радичевска и Моника Стефановска.

Ipon.mk/В.Д.