Наоја Инуе го дозна противникот против кого ќе ја брани титулата апсолутен светски шампион

Апсолутниот шампион во супербантам категорија Наоја Инуе (27-0, 24 КО) е еден од тројцата најдобри боксери „паунд фор паунд“ во последните неколку години и се чини дека нема вистинска конкуренција во категоријата до 55,4 килограми.

Јапонскиот борец е подготвен во септември вторпат да ги одбрани обединетите појаси во дивизијата (титула ВБЦ, ВБА, ВБО и ИБФ), а се чини дека знае кој е неговиот противник, бидејќи понуда за натпреварувањето беше објавена овие денови.

Инуе се искачи на дивизијата минатата година откако ја победи конкуренцијата во бантам категорија. Прво го победи Стивен Фултон во своето деби во супер бантам категорија, а потоа го нокаутира Марлон Тапалес.

На почетокот на минатиот месец на настанот во Токио за првпат ги одбрани сите титули во супербантам категорија, а во шестата рунда со нокаут го победи Мексиканецот Луис Нери.

Се чинеше дека Чудовиштето може да го има следното појавување во септември во Лондон против Ти Џеј Доени, на истиот настан на кој ќе се појави и Ентони Џошуа, но ништо нема од тоа.

Имено, ВБА му нареди на Инуе да ги брани титулите против поранешниот шампион на ВБА и ИБФ во супербантам категорија Муроџон Ахмадалиев, а натпреварот треба да се одржи пред 25 септември.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО