Му ја одземаат титулата на Лара поради неуспехот на мерењето пред реваншот со Вуд

Маурицио Лара ќе ја загуби титулата во перо категорија на ВБА, откако денес дојде со преголема тежина за борбата против Ли Вуд.

Мексиканецот не можеше да се спушти под задолжителните 57 килограми, минувајќи ја горната граница за речиси 2 килограми.

Светската боксерска асоцијација допрва треба да донесе одлука, но традиционално во регулативата стои дека ова е грубо прекршување на правилата и шампионскиот појас ќе му биде одземен.

Останува да видиме дали Вуд ќе зачекори во рингот во Манчестер оваа сабота. Ако одлучи да го предизвика својот стар познаник, ќе има шанса да го врати појасот.

Потсетуваме дека во февруари британскиот тим фрли бела крпа во 7.рунда и покрај неговата очигледна доминација меѓу јажињата. Сепак, непријатната повреда од првата рунда го натера делумно да го загуби видот и тоа доведе до моќни неодговорени напади од Лара кои дури може да ја завршат неговата кариера.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО