МОК испраќа набљудувачи на Светското првенство во бокс за жени во Индија

Меѓународниот олимписки комитет (ИОК) ќе испрати свои претставници да го набљудуваат претстојното Светско првенство во бокс за жени во Њу Делхи, соопшти Меѓународната боксерска асоцијација (ИБА).

Организацијата на мониторинг групата и е доверена на компанијата Прајсвотерсхаус Куперс, а од ИБА се уверени дека делегацијата „од прва рака ќе ги види најдобрите практики на ИБА во однос на примената на правилата и особено начинот на кој се судат и решаваат средбите“.

Во последните години, од различни причини, ИБА и МОК имаат деликатни односи. Во 2019 година најголемата светска спортска организација ја казни ИБА за проблеми поврзани со управувањето, финансиското работење и транспарентноста во одлучувањето од страна на судиите околу рингот.

Поради овие проблеми МОК и го одзеде правото на ИБА да ги организира квалификациите за Олимписките игри во Токио, а слична е ситуацијата и за претстојната Олимпијада во Париз. Освен тоа, можно е боксот да биде отстранет од програмата на Олимписките игри во Лос Анџелес во 2028 година.

Меѓу другите грижи на МОК се спонзорскиот договор на ИБА со Гаспром, како и одлуката на светската централа да дозволи учество на спортисти од Русија и Белорусија на меѓународни натпревари со знамето и химната, што е спротивно на издадените прописи. од Олимписката организација.

Светското првенство за жени во Њу Делхи започнува на 15 март и ќе трае до 26 март. Светското првенство за мажи се одржува во мај во Ташкент.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО