Могамед Исмаилов: Нема да биде лесно на средбата со Иван Штирков

35

Еден од најдобрите борци во Русија по втор пат влегува во кафезот годинава. Магомед „Ќелавиот предатор“ Исмаилов ја предводи гала вечерта АЦА 115, што ќе се одржи на 12 декември. Негов противник ќе биде славниот Иван Штирков „Хулк од Урал“. Нивната битка ќе се води во полутешка категорија.

Исмаилов (34) во јули забележа голема победа над Александар Емелијаненко под знамето на чеченската организација. Тој го здроби Александар и го нокаутираше во 3. рунда на АЦА 107. Исмаилов има скор 16-2-1 во ММА и е во серија од 10 последователни победи.

Штирков се прослави пред една година кога потпиша со УФЦ и не успеа да дебитира. Тој падна на допинг тестовите и доби две години суспензија од УСАДА, така ја заврши авантурата во УФЦ, која траеше само неколку недели.

Сега многу луѓе со нетрпение ја очекуваат оваа битка и го сметаат Исмаилов за голем фаворит. Сепак, тој не ги гледа работите на тој начин и вели дека очекува тежок меч.

„Мислам дека многу луѓе сакаат да победат. Мислам дека не се обложувам на оваа битка. Да, Штирков загуби од Еномото, но неговиот скор е 17-1-1 во кафезот. Јас, пак, имам скор 16-2-1 во ММА. Сакам да го стигнам до победа. Никој нема да биде навреден од ова.

Иван Штирков има добар пат во ММА. Се натпреваруваше во тешка и средна категорија. Луѓето се обидуваат да ме смират, но тешко е да бидеш фаворит. Едно е кога ќе речат дека сега Емелијаненко ќе ве уништи,а тоа дополнително ве мотивира.

Различно е кога ќе речат дека ќе го уништиш противникот. Тоа не ве мотивира. Треба да бидам максимално концентриран, бидејќи Штирков не е лесен борец“, рече Исмаилов.