MMA шампион потпиша со Белатор

Поранешниот шампион во М-1 Челинџ и ГМЦ во тешка категорија – Штефан Пуец потпиша со Белатор.

33-годишниот Германец има биланс од 20 победи и 4 порази во ММА. Тој победи на 15 натпревари пред истекот на регуларното време (8 со нокаут и 7 по принуда).

Пуец ја почна професионалната кариера во мешаните боречки вештини во 2012 година и година ипол подоцна, тој веќе има 9 победи на 9 меча во кафезот.

Штефан Пуец е во серија од 5 последователни победи, од кои 4 со завршница. Неговиот последен пораз е од 22 февруари 2018 година, кога загуби од Кадиз Ибрахимов со завршница во третата рунда на М-1 Челинџ 88.

Оваа година Пуец забележа две средби. Во првата го победи Рубен Волф со ТКО во третата рунда на германскиот ММА шампионат 24 (ГМЦ), а на почетокот на октомври го победи Валтер дош Сантос на Фер ФЦ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО