ММА борци протестираат за отворање на салите во Бразил

Борецот на УФЦ, Андерсон дош Сантос, им се придружи на десетици негови колеги кои протестираат пред законодавниот дом во Сао Паоло и побара од државата да ги отвори спортски сали и покрај пандемијата на коронавирус. Сао Паоло е град со 12,8 милиони луѓе, што претставува 1345 од 3,313 од смртните случаи на Ковид-19 во Бразил. Од четвртокот, потврдени се и 16.740 од 49.492 потврдени случаи.

Истиот ден, 407 луѓе ја загубија битката против коронавирусот во Бразил, кој постави нов рекорд во земјата, а скоро 100 борци и тренери побараа од гувернерот Жоао Дорија да дозволи отворање на спортските сали. Гувернерот неодамна најави дека економијата ќе почне да се отвора постепено, почнувајќи од 11 мај, но салите не се вклучени во активностите што ќе добијат зелено светло.

Протестантите побараа салите да бидат меѓу првите групи на дозволени активности. Андерсон вели дека многу сали веќе банкротирале и борците не можат да даваат приватни часови и се осудени на пропаст. Дос Сантош нема сала во родната земја, но дава приватни часови и тоа директно влијае врз него. Тој има скор (20-8) во ММА и направи две борби во УФЦ, кои ги загуби од Наримани и Авел.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО