Мила Рељиќ петта на Европското таеквондо првенство

Мила Рељиќ го освои петто место на Европското таеквондо првенство за сениори што се одржа во Белград, Србија, изминатиов викенд.

Мила во првото коло беше слободна, а во второто славеше над Хатиџе Пинар Јигиталп од Турција 2-1. Во борбата за влез во полуфиналето и освојувањето на бронзениот медал се сретна со Хрватката Ивана Арелиќ и загуби 0-2, а беше толку близу до медалот.

Олимпискиот вицешампион дејан Георгиевски загуби во првото коло од репрезентативецот на Азербејџан Бадријалиабади.

Резултати – Европско првенство:

+87 кг
Дејан Георгиевски – Хамидреза Бадријалиабади(Азербејџан) 0-2

62 кг
Мила Рељиќ – Хатиџе Пинар Јигиталп (Турција) 2-1
Мила Рељиќ – Ивана Арелиќ (Хрватска) 0-2 ¼ финале

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО