Михаин Лопез Нуњез ќе го брка петтото олимписко злато во Париз

Михаин Лопез Нуњез од Куба ќе учествува на Олимписките игри во Париз во потрага по петтото олимписко злато во кариерата во категоријата до 130 килограми.

Ова стана познато откако Светската боречка федерација ги сподели списоците на учесниците на турнирот.

Тој е четирикратен освојувач на златни олимписки медали, петкратен светски шампион и петкратен шампион на Панамериканските игри и се смета за еден од најголемите борачи на сите времиња. Кубанецот стана најуспешниот борач на сите времиња на последната Олимпијада во Токио, каде го освои рекордното четврто боречко злато, пред големиот Александар Карелин, кој има три олимписки титули.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО