Мејведер: Јас се пензионирав пред 40-тата, јас последен се смеам; Санчез: Тој размислува за меч со Головкин

Flojd Mjevder - Golovkin-vrakanjeFloyd-Mayweather-Jr-Gennady-Golovkin-ringtv

Додека голем број љубители на боксот не веруваат дека Флојд Мејведер ќе стави крај на својата кариера на 49-0, поранешниот светски шампион во пет тежински категории тврдиа дека е задоволен.

Вели дека нема намера да се врати во рингот, иако тренерот на Генади Головкин, Абел Санчез, тврди дека „Мани“ го привлекува борба со ГГГ.

„Тој вели дека нема враќање, но го има фиксирано Головкин. Во последните неколку недели видов три или четири статии во кои зборува како би го победил Головкин, се чини дека подготвува терен за нешто, без разлика дали тоа е за Головкин или некој друг. Флојд го подготовува теренот за враќање. Сите знаеме дека Флојд е одличен бизнисмен и се што че каже или направи е пресметано“, изјавил Санчез за „On The Ropes Boxing Radio“.

Мејведер на сето тоа одговора дека и понатаму  заработува милиони месечно и дека не мора да размислува за враќање во рингот.

„Вела: Животот е онаков каков ќе го направите и јас потполно се согласувам со тоа. Додека седам овде и сфаќам колку е благословен што сум пензионирав една година пред 40-от роденден, речиси е невозможно да се каже дека не го живеат„ американскиот сон“.

„Без шест-пакети и мускулната маса на виделина, може да седнам и последен да се смеам, знаејќи дека вложив напорна работа и посветеност за да бидам 49-0. Благословен сум што се будам секое утро знаејќи дека мојата банкарска сметка расте. Тоа што заработувам седумцифрени броеви без да мрдна со прст докажува дека брилијантно сум вложувал и донесувал одлуки кои ми овозможија да се чувствуваме удобно надвор од рингот. Горд сум што сум цар“.

И во видеото под текстот можете да видете што боксерскиот гигант „Принц“ Насеем Хамед кој ќе победи во мечот Мејведер – Головкин

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО