Мејведер го одбра последниот противник!

floyd-mayweather-win

Флојд Мејведер го избра својот ривал за последниот боксерски меч во кариерата, соопшти The Sweet Science. Тоа е неговиот сонародник Андре Берт. Борбата е закажана за 12 септември во сала МГМ Гранд арена во Лас Вегас, каде што Мејведер го победи во „мечот на векот“ Мани Пакијао, при што кој му донесе заработувача од над 250 милиони долари. Со тие пари тој стана најбогатиот спортист во светот – на неговите сметки има над 600 милиони долари.

Се очекува средбата со Берт да биде пренесена ТВ ЦБС (CBS) бесплатно. Тоа ќе биде бенефит за неверојатниот Флојд, кој последниот пораз го имаше како аматер во олимпиското полуфинале во Атланта во 1996 година од Бугарниот, Серафим Тодоров. Оттогаш, на профи рингот тој има 48 победи од 48 натпревари (26 со нокаут).

Берт, кој на 7 септември ќе наполни 32 година, бил шампион во полусредна категорија (до 66,7 кг) на ВБЦ и на ИБФ, при што забележал 30 победи (23 со нокаут) и 3 порази од 33 натпревари.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО