Мечот Хабиб – Фергусон доби локација, Дагестанецот голем фаворит

98

Мечот во лесна категорија меѓу Хабиб Нурмагомедов и Тони Фергусон дефинитивно треба да се одржи на 18 април.

Доколку овој дуел не се одржи тоа ќе биде поради коронавирусот, претседателот на УФЦ Дана Вајт направи се за мечот конечно да се случи, и најде нова локација, според американските новинари.

Наместо Бруклин, во Флорида се планира пресметка на двајца борци, а три града се во игра за оваа организација. Тоа се Орландо, Тампа и Џексонвил.

Се разбира, целиот настан ќе се одржи без присуство на публиката, што ќе предизвика милионски штети на УФЦ, но нема сомнение дека продажбата на ППВ ќе биде огромна.

Букмејкерите велат дека Кабиб е огромен фаворит на овој меч. Тие нудат коефициент од 1,29 за победа на фантастичниот Дагестанец, додека коефициентот за Фергусон е 3,45.

Конечната одлука за местото и времето на борбата најверојатно ќе ја објави УФЦ многу скоро.