Масовна тепачка на прес-конференцијата пред Дијаз-Масвидал (ВИДЕО)

По кулминацијата на нивната последна прес-конференција пред нивниот боксерски реванш во јули, изби масовна тепачка меѓу тимовите на Хорхе Масвидал и неговиот противник Нејт Дијаз, која се прошири низ медиумскиот дел и во публиката.

Масвидал, поранешен двократен претендент за титулата на УФЦ во полусредна категорија, беше надвор од aрените откако се бореше во родниот град Мајами минатиот април, претрпувајќи го четвртиот последователен пораз со одлука против Жилберт Барнс.

Што се однесува до Дијаз, ветеранот од Стоктон и поранешна ѕвезда на УФЦ, исто така, беше надвор од арените откако го имаше своето деби во професионален бокс минатиот август, губејќи со одлука од Џејк Пол.

А откако боксерскиот реванш планиран за почетокот на овој месец беше одложен, Масвидал и Дијаз сега ќе го делат рингот следниот месец во Лас Вегас, а дуото ќе го продолжи ривалството по борбата во 2019 година под знамето на УФЦ.

Учествувајќи во долгата медиумска турнеја – за време на која победникот на „Ултимејт фајтер“ Дијаз се повлече пред закажаната борба со Масвидал – родениот во Стоктон направи сличен потег денес, оставајќи ја сцената пред мечот.

Упатувајќи се надолу кон толпата и медиумскиот спор, членовите на тимовите на Масвидал и Дијаз почнаа да се потсмеваат еден со друг зад грб – при што гореспоменатиот Масвидал предизвика голема тепачка меѓу двата тима.

https://twitter.com/HappyPunch/status/1798823719055597952

Двајцата првпат го поделија октагонот во ноември 2019 година на главниот настан на УФЦ 245, при што Хорхе Масвидал и Нејт Дијаз се натпреваруваа за првата титула БМФ под знамето на промоцијата.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Inside Fighting (@insidefighting)

На врвот на картата во Медисон сквер гарден, Масвидал забележа победа во третата рунда TKO со лекарско запирање над Дијаз, откако му нанесе огромна повреда над десното око на љубимецот на навивачите од Стоктон.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО