Марија Божиноска е вицешампион на Европа!

Marija Bozinoska ep san sebastijan 2015

И Марија Божиноска освои сребен медал на Европското првенство за јуниори и кадети во Сан Себастијан, Шпанија.

Божиноска (-70 кг -кик лајт) во финалето е поразена од Италијанката Марта Филипи со 2-1.

„Нијанси одлучија! Марија мораше да се задоволи со сребрениот медал“, коментираат од нашата репрезентација.

reprezentacija vo Spanija so medali na EP 2015

Во двете финалиња не успеавме да славиме, но билансот е многу добар, бидејќи нашите тројца репрезентативци се враќаат со медали дома, и тоа два сребрени и еден бронзен. Спрема двата бронзени од минатата година, овој успех е голем.

Денес и Бобан Илиоски (-71 кг – лоу кик) се заќити со сребрен медал, кој во финалето беше поразен од Русинот Тимур Азизов со 2-1, додека вчера Хадис Рамадани мораше да се задоволи со бронзениот медал.

ipon.mk/В.Д.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО