Малик Скот: Вајлдер ќе го заврши Фјури до петата рунда

Новиот тренер на Дионтеј Вајлдер, Малик Скот, не е само убеден во победата на неговиот пулен, туку Американецот верува дека тоа ќе биде најубедливиот настап во кариерата на Бронзениот бомбардер.

34-годишниот поранешен шампион на ВБЦ ќе се соочи со Фјури во нивниот трет меѓусебен меч. Нивниот меч е закажан за 9 октомври во Лас Вегас, а Фјури ќе го забложи на златно-зелениот појас кој го освои од Вајлдер.

Вториот меч помеѓу двајцата повторно се одржа во Лас Вегас. Тогаш Фјури целосно доминираше со својот противник и средбата заврши во седмата рунда, кога белиот пешкир беше фрлен од седиштето на Вајлдер. Сепак, Марк Бриленд не е таму, а според Малик Скот, новиот Дионтеј Вајлдер ќе ги изненади сите со своите нови вештини.

„Фјури сака да се бори со чуварот надолу и понекогаш ја крева брадата високо“, вели Скот, кој загуби од Вајлдер за време на неговата професионална кариера.

„Сум видел луѓе кои имаат далеку помала моќ од Дионтеј да го соборат Фјури. Тој е ранлив. Тој е добар боксер, но и лесно да се победи.

Актуелниот Вајлдер ќе ја нокаутира својата претходна верзија воа две рунди. Тој е 100 пати пофокусиран и помотивиран. Тренинг кампот е исцрпувачки и безмилосен. Ова ќе биде најдобриот Дионтеј Вајлдер што сте го виделе.

Луѓето мислат дека тој само чека да ја пушти десната рака, но има многу методологија зад неговиот стил. Го гледам како создава агли, како се движи, како ги подготвува нападите. Мислам дека Фјури нема да издржи повеќе од 5 рунди“, додаде Скот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО