Македонските кикбоксери ги добија противниците на Светското првенство

Македонските кикбоксери ги добија противниците на Светското ВАКО првенство во Албуфеира, Португалија, кое почнува утре.

За македонската репрезентација настапуваат Бобан Илиоски, Климент Грозданоски и Андреа Костовска.

Илиоски и Грозданоски стартуваат од четвртфиналето, а Костовска од осминафиналето. Со по една победа Бобан и Климент ќе обезбедат најмалку бронза.

Но, селекторот Дејан Митровски-Урко пред заминување изјави: „Репрезентацијата е комплетно подготвена. Нашата цел е веќе поставена – атакуваме на светско злато“.

На ова првенство учествуваат 1429 натпреварувачи од 77 држави.

Светско првенство:

-86 кг лоу кик
Бобан Илиоски – Алберт Угринчиќ (БиХ) ¼ финале

-55 кг кик лајт
Андреа Костовска – Фани Лаура Ковач (Унгарија) 1/8 финале

-89 кг кик лајт
Климент Грозданоски – Џими Сулеј (Канда)/ Жосуе Ортега (Венецуела) ¼ финале

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО